Pomagają tym, co na mrozie

Temperatury na zewnątrz sięgnęły w minionym tygodniu nawet -15 stopni. To był szczególnie trudny okres dla bezdomnych. Służby mundurowe na bieżąco sprawdzały miejsca, w których takie osoby mogły przebywać.

W trakcie ujemnych temperatur funkcjonariusze policji oraz straży miejskiej czuwają i gdy zajdzie potrzeba, niosą pomoc dla osób szczególnie narażonych na niebezpieczeństwo poprzez wychłodzenie.

– Dzielnicowi zaglądają do altanek ogródków działkowych, pustostanów, piwnic oraz innych opuszczonych miejsc, w których mogą przebywać osoby potrzebujące pomocy. Na bieżąco analizujemy pod tym kątem także Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa – mówi asp. Elwira Domaradzka, rzecznik świdnickiej komendy.

Funkcjonariusze odwiedzają również mieszkania osób samotnych, schorowanych i w podeszłym wieku, które mają trudności z codziennymi czynnościami. Pomagają im zadbać o odpowiednią temperaturę w lokalu oraz udzielają informacji o możliwości uzyskania schronienia. O potrzebujących zawiadamiają też ośrodki pomocy społecznej.

Udzielaniem pomocy osobom potrzebującym wsparcia zajmuje się także Straż Miejska. – Na bieżąco sprawdzamy miejsca, w których zazwyczaj gromadzą się bezdomni. Reagujemy na każde zgłoszenie dotyczące osób przebywających na mrozie. Do tej pory było kilka interwencji, lecz żadna z tych osób nie wymagała pomocy – mówi Janusz Wójtowicz, komendant Straży Miejskiej.

Pamiętajmy również o zwracanie uwagi na osoby nietrzeźwe, siedzące na ławkach i przystankach autobusowych. Krótka drzemka przy niskich temperaturach dla osób będących pod wpływem alkoholu może skończyć się nawet śmiercią. Informacje o potrzebujących można przekazywać za pośrednictwem numeru 112 lub Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

ao