Razem jest bezpieczniej

Nowoczesny monitoring, dodatkowe oświetlenie przejść dla pieszych, lekcje dla dzieci i seniorów, odblaskowe kamizelki i kaski. A to wszystko dzięki projektowi „Razem bezpieczniej”, z którego świdniccy strażnicy skorzystali już po raz trzeci. Dzisiaj podsumowali wszystkie edycje i jak na Mikołaja przystało, rozdali mnóstwo prezentów.

„To program bez fajerwerków, bez niesamowitych wydarzeń, pokazówek. To program solidnej, rzetelnej pracy” – mówił o akcji „Razem bezpieczniej” jej twórca minister Władysław Stasiak. Świdnicka Straż Miejska już od trzech lat udowadnia jak rządowy program można zastosować w praktyce i jak wiele korzyści może przynieść.

– Wszystkie działania w projekcie podnoszą bezpieczeństwo mieszkańców Świdnika. Mając jeszcze takiego twórcę i patrona, to przedsięwzięcie musiało się udać – mówił Włodzimierz Radek, przewodniczący Rady Miasta.

Dzisiaj, w siedzibie Miejskiego Ośrodka Kultury, miejscy mundurowi podsumowali wszystkie edycje programu, w których brali udział świdniccy strażnicy. W sumie przez trzy lata zdobyli ponad 300 tys. zł dofinansowania. Około 100 tys. zł dołożył Urząd Miasta. Na co poszły pieniądze?

– Dzięki tym środkom udało się nam przejść na cyfrowy system monitoringu. Wymieniliśmy kamery nieaktywne, kupiliśmy nowoczesne urządzenia do rozpoznawania tablic rejestracyjnych. Zamontowaliśmy także stacje radiowe na wieżowcu przy ul. Racławickiej oraz na kościele przy ul. Partyzantów. Dzięki temu monitoringiem możemy objąć niemal cały obszar miasta – tłumaczył Janusz Wójtowicz, komendant Straży Miejskiej.

Mundurowi w tym roku zaopatrzyli się również w monitoring mobilny, który można ustawić niemal w każdym punkcie na terenie Świdnika. Dzisiaj urządzenie można było zobaczyć przed wejściem do kina „Lot”. Dzięki pieniądzom z programu, aktywnymi znakami ostrzegawczymi zostało oznaczonych siedem przejść dla pieszych, zlokalizowanych na miejskich ulicach.

Świdniccy strażnicy nie zapominają również o edukacji młodszych i starszych.

– Z autochodzikiem, czyli specjalnym zestawem do nauki bezpiecznego poruszania się po drogach, odwiedziliśmy wszystkie przedszkola w mieście i uczniów młodszych klas w szkołach podstawowych. Pomysł tak się spodobał, że o podobne wizyty prosiły nas również placówki spoza Świdnika – mówił J. Wójtowicz.

Program pomógł również w prowadzeniu edukacji rowerowej. Tylko w tym roku, w zajęciach,  wzięło udział 450 uczniów świdnickich szkół. Młodzi adepci jazdy na jednośladach na początku przeszli szkolenie z pierwszej pomocy i dowiedzieli się jak naprawić drobne awarie roweru. Podczas kursu nie zabrakło również nauki przepisów drogowych i praktycznych jazd po mieście w towarzystwie strażników. Ukoronowaniem zajęć było przystąpienie przez uczniów do egzaminu na kartę rowerową.

Bardzo ważnym elementem programu było również wyposażenie miejskich instytucji i szkół w defibrylatory. Pierwsze trafiły do Urzędu Miasta, MOK i Straży Miejskiej w ubiegłym roku. – Z dofinansowania w tegorocznej edycji programu kupiliśmy takie urządzenia dla wszystkich miejskich szkół. Uczniowie przeszli również szkolenie z używania defibrylatorów i z pierwszej pomocy – tłumaczył komendant SM.

Podczas dzisiejszego podsumowania, można było zobaczyć jak działa taki zestaw. Szefowie miejskich szkół odebrali również defibrylatory przeznaczone dla ich placówek. Dopełnieniem programu były spotkania dla seniorów, festyny, zabawy i konkursy. Ci, którzy okazali się najlepsi w rywalizacji, otrzymali dzisiaj nagrody. Przed gośćmi spotkania zaprezentowali się również uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3, którzy zdobyli II miejsce w konkursie „Moda na odblaski” oraz drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 7. Do szkolnych koordynatorów edukacji rowerowej: Agnieszki Pachuty, Beaty Fideckiej, Katarzyny Świerszcz i Ewy Sarnowskiej, trafiły również kaski i kamizelki odblaskowe. Zostaną przekazane uczniom, którzy brali udział w zajęciach.

W uroczystym podsumowaniu, oprócz uczniów świdnickich szkół, wzięli udział przedstawiciele władz miasta, urzędu wojewódzkiego, marszałkowskiego, policji, straży pożarnej oraz Miejskiego Centrum Profilaktyki.

kal

 ________________________________________

Zwycięzcy konkursów:

 

„Bądźmy bezpieczni w naszym mieście”

I miejsce – Amelia Paź

II miejsce – Nadia Paździor

III miejsce – Michalina Królik

Wyróżnienia: Julia Karaś, Weronika Lewińska, Jakub Lodwich, Karol Kamiński, Piotr Lodwich, Amelia Opalińska, Natalia Staszewska

 

„Bezpieczeństwo moimi oczami” – konkurs plastyczny

I miejsce – Weronika Hojda

II miejsce – Emilia Kołtunik

III miejsce – Iwo Rozenfeld

Wyróżnienia: Samanta Toruń, Zuzanna Kalota, Ines Rozenfeld, Michał Kaszak, Bartosz Jaroszek, Emilia Kobra, Aleksander Mazur

 

„Pomysł na logo naszego projektu” – konkurs plastyczny

I miejsce – Barbara Guz

II miejsce – Hanna Kielar

III miejsce – Teresa Paradowska

Wyróżnienia: Władysława Kowalska, Bronisława Budzyńska, Zofia Górska

http://www.swidnik.pl/nasze-miasto/item/14435-razem-jest-bezpieczniej