Wandale namierzeni przez operatora monitoringu i zatrzymani przez Policję!

Trzech młodych mężczyzn w wieku od 16 do 22 lat zatrzymali policjanci po informacji przekazanej od operatora monitoringu miejskiego w Świdniku. Wandale zniszczyli rabaty kwiatowe przy zbiegu ulic Wyszyńskiego i Niepodległości, a wcześniej oberwali przewody przy klimatyzacji obok sklepu spożywczego. Jeden z przypadkowych świadków miał odwagę, by interweniować!

 

            Do tych zdarzeń doszło w ostatnią niedzielę w samo południe. Najpierw trzech młodych mężczyzn dyżurny Straży Miejskiej w Świdniku zauważył przy sklepie, gdzie zachowując się nietypowo oberwali przewód odprowadzający wodę od klimatyzatora. Ponownie pojawili się w oku kamer przy ul. Niepodległości skrzyżowanie z ul. Wyszyńskiego. Tam na skwerze zaczęli wyrywać kwiaty z rabat i nimi rzucać. Sprawiali wrażenie nietrzeźwych. Operator monitoringu natychmiast powiadomił dyżurnego Policji, który skierował w ten rejon policyjny patrol. W trakcie tego zajścia za zarejestrowanym filmie, widzimy jak jeden ze zbulwersowanych przechodniów odważnie interweniuje nakazując wandalom uprzątnięcie terenu. Jeden z niszczycieli rabat posłusznie wykonuje polecenia przypadkowego świadka i po chwili wrzuca wyrwane wcześniej kwiaty do kosza. Po kilku chwilach podjeżdża pod chcących opuścić to miejsce policyjny patrol. Młodzi ludzie zostali przebadani na zawartość alkoholu. Wszyscy byli nietrzeźwi – około jednego promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Wszyscy odpowiedzą za niszczenie rabatów kwiatowych. Najmłodszy z nich ( 16 lat) będzie odpowiadał przed sądem rodzinnym i nieletnich, a dwaj pozostali (17 i 22 lata) przed sądem rejonowym.

            To kolejny przykład na to, że monitoring miejski się sprawdza. Aktualnie na terenie miasta w 41 miejscach umieszczonych jest 85 kamer, które dbają o bezpieczeństwo mieszkańców Świdnika. Codziennie są przydatne zarówno Policji jak i Straży Miejskiej przy wykonywaniu czynności służbowych. To nie tylko namierzanie sprawców przestępstw czy wykroczeń ale tez diagnozowanie zagrożeń i odpowiednia reakcja, by nie dopuścić do sytuacji niebezpiecznych. Szczególnie przydatny monitoring miejski okazał się podczas zabezpieczania pokazów lotniczych w dniach 9 i 10 czerwca br. Z policyjnych statystyk wynika, że w miejscach gdzie znajdują się kamery notuje się gwałtowny spadek zdarzeń o charakterze kryminalnym.