Eko-patrol już w Świdniku!

Radiowóz Eko-patrolu wraz zabudową oraz sprzętem specjalistycznym tzw. mobilnym laboratorium do badania zanieczyszczeń powietrza trafił już do strażników miejskich w Świdniku. Niebawem wyjedzie w swój pierwszy patrol, jutro strażnicy przejdą szkolenie z zakresu uruchomiania mobilnego laboratorium. W przyszłym tygodniu odbędą się pierwsze testy urządzenia w terenie. Koszt całego przedsięwzięcia to niemal 190 tys. złotych, częściowo finansowanych ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.

            Przetarg za zakup sprzętu z upoważnienia Burmistrza Miasta Świdnik Waldemara Jaksona przeprowadziła Straż Miejska w Świdniku. Został on poprzedzony dialogiem technicznym z przedstawicielami firm oferujących w tym zakresie sprzęt specjalistyczny. Przetarg został podzielony na dwa zadania. W pierwszym wyłoniono samochód wraz z zabudową i wyposażeniem, a w drugim podpisano umowę na zakup laboratorium mobilnego. Najlepsze warunki na pojazd zaproponowała firma z Częstochowy, która zaoferowała pojazd marki Ford Connect VAN. Radiowóz jest pojazdem dwuosobowym, oznakowanym, wyposażonym sygnalizację świetlną i dźwiękową. Z tylu pojazdu w specjalnej zabudowie umieszczony jest sprzęt specjalistyczny zawierający m.in. zestaw mobilnych fotopułapek, termowizor, oświetlacz, zestaw do poboru próbek powietrza, cyfrowy miernik hałasu, laptop z drukarką, piła spalinowa, a także wcześniej zakupiony sprzęt do odłowu zwierząt. Radiowóz jest przystosowany do ciągnięcia przyczepy.

Pojazd jest też wyposażony w mobilne laboratorium Scendroid DR1000, które w trybie LIVE za pomocą 5-ciu sensorów będzie badać zanieczyszczenie powietrza. To urządzenie będzie mocowane na dachu pojazdu, a także będzie można zamontować je na dronie, by z odpowiedniej wysokości badać zanieczyszczenie powietrza, a także ustalać miejsca emisji tych zanieczyszczeń. W zestawie wraz z laboratorium będzie laptop z odpowiednim oprogramowaniem na którym na bieżąco będą wyświetlane wyniki pomiarów.

Tak więc niebawem mieszkańcy gminy miejskiej Świdnik będą mogli mieć wiedzę na temat zanieczyszczeń powietrza oraz poznać miejsca mniej lub bardziej zanieczyszczone, a także te niebezpieczne dla zdrowia (jeśli takie będą). Można też będzie zlokalizować skąd emitowane są te najgroźniejsze spaliny.

Wraz z dostawą laboratorium mobilnego strażników czeka specjalistyczne szkolenie w zakresie jego obsługi, które zaplanowano na 3 listopada. W przyszłym tygodniu odbędą się pierwsze testy mobilnego laboratorium na terenie Gminy Świdnik. Koszt pojazdu z zabudową oraz specjalnym wyposażeniem wyniósł prawie 190 tys. złotych. 70 tys. złotych to dotacja ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.