Festyn „Bezpieczna droga do szkoły” w ramach programu Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka.

              Na terenie Szkoły Podstawowej Nr 5 odbył się festyn „Bezpieczna droga do szkoły”. Wyłoniono laureatów konkursu plastycznego, a walkę o tytuł „Mistrza kierownicy” toczyli uczniowie szkół podstawowych w konkursie drużynowym o puchar Burmistrza Miasta Świdnik, a także o cenne nagrody indywidualnie. Na festynie byli strażacy, policjanci, ratownicy medyczni i strażnicy miejscy. A wszystko po to, by uczyć dzieci bezpiecznych zachowań.

              Festyn rozpoczął się tuż po 10.00 od wręczenia nagród uczestnikom konkursu plastycznego. Do finału zostało zakwalifikowanych 27 prac plastycznych. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody w postaci zestawów piśmienniczych. Przyznano też siedem wyróżnień oraz nagrody za trzy pierwsze miejsca, które wręczył Waldemar Jakson – burmistrz Świdnika, w towarzystwie Janusza Królika – przewodniczącego Rady Miasta oraz insp. Grzegorza Hołuba – komendanta powiatowego Policji w Świdniku. Kolejnym etapem uroczystości było otwarcie miasteczka ruchu drogowego na terenie SP 5, którego pomysłodawcą był klub rowerowy Alfa, a prace wykonano w ramach budżetu obywatelskiego. Jeszcze tego samego dnia na tym miasteczku swoje umiejętności sprawdzili uczniowie szkół podstawowych ze Świdnika w konkursie rowerowym „Mistrz kierownicy”. Walka o puchar burmistrza miasta dla najlepszej szkoły podstawowej i cenne nagrody indywidualnie rozpoczęła się od testów z wiedzy o ruchu drogowym, który przeprowadzili policjanci. Kolejną konkurencją była jazda po wyznaczonym torze na miasteczku ruchu drogowego. Liczył się czas przejazdu, ale także poprawność przejazdu w zakresie przestrzegania przepisów. Suma punktów pozwoliła wyłonić „Mistrza kierownicy” i najlepszą drużynę szkoły podstawowej w Świdniku. Tytuł najlepszej drużyny zdobyli uczniowie SP 7, którzy wyprzedzili kolegów z SP 4 (II miejsce) i uczniów z SP 5 ( 3 miejsce). Okazałe puchary osobiście wręczył najlepszym drużynom Waldemar Jakson. W klasyfikacji indywidualnej Mistrzem Kierownicy został Jakub Trześniak (SP nr 7). II miejsce zajął Jakub Bartkowicz (SP nr 4), zaś III Weronika Kostrzewska (SP nr 4) . Za pierwsze trzy miejsca organizator czyli Gmina Miejska Świdnik ufundowała cenne nagrody w postaci głośników bluetooth i smartwatchy. Każdy z uczestników zawodów otrzymał też bidon termiczny.

              W czasie festynu dla dzieci czekało też wiele innych atrakcji. Policjanci, strażacy, ratownicy medyczni i strażnicy miejscy uczyli dzieci poprzez zabawę i konkursy bezpiecznych zachowań. Każdy otrzymał element odblaskowy, by w czasie drogi do szkoły stać się bardziej widocznym. Organizacja festynu, nagrody i odblaski oraz ulotki i plakaty zostały zakupione w ramach przyznanych gminie funduszy z programu Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka.