Gratulacje od Burmistrza, podziękowanie od Komendanta!

Burmistrz Waldemar Jakson pogratulował Kierownikowi Monitoringu Straży Miejskiej w Świdniku Andrzejowi Gumienniakowi za pomoc Policji w ujęciu sprawców przestępstw narkotykowych. Wcześniej list gratulacyjny w tej sprawie przesłał Komendant Powiatowy Policji insp. Grzegorz Hołub.

Pod koniec kwietnia operator monitoringu zauważył młodych mężczyzn, którzy na terenie miasta zachowywali się w sposób nietypowy. Skierował na nich kamerę i zarejestrował ich zachowania. Swoimi spostrzeżeniami, a później zabezpieczonym materiałem filmowym podzielił się z policjantami. Dzięki m.in. tym informacjom sześciu młodych mężczyzn zostało zatrzymanych i rozliczonych przez policjantów za przestępstwa narkotykowe.

To nie pierwszy przypadek gdy kierownik monitoringu namierzył sprawców przestępstw czy wykroczeń. W styczniu zarejestrował sprawców uszkodzenia choinki na Placu Konstytucji, następnie doprowadził do ich zatrzymania.

Monitoring miejski obsługiwany przez funkcjonariuszy Straży sprawdza się nie tylko w przypadku ustalania sprawców przestępstw. Wielokrotnie pomagał policjantom w ustalaniu okoliczności wypadków czy kolizji drogowych. Warto też zaznaczyć, że na terenach objętych zasięgiem kamer w sposób znaczny spadła liczba przestępstw i wykroczeń.

Jeszcze w tym roku w ramach programu rządowemu „Razem Bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na terenie miasta zostaną zainstalowane nowe kamery. O miejscach ich rozmieszczenia zadecydują sami mieszkańcy, którzy zostaną poproszeni o wypełnienie stosownych ankiet. W ramach tego programu zostanie poprowadzony światłowód, który połączy komendy Straży i Policji.

 Tak więc nadzór na tym co się dzieje na terenie miasta będzie mógł sprawować w razie potrzeby dyżurny Policji. Szczególnie będzie to przydatne w przypadku zabezpieczania różnego rodzaju imprez czy uroczystości, by na bieżąco reagować na to co się podczas nich dzieje.