Strażnicy w szkołach i przedszkolach.

Strażnicy miejscy w Świdniku przy pomocy „Autochodzika” uczą dzieci bezpiecznych zachowań na drodze. Nauka poprzez zabawę to świetny sposób, by przyswoić wiedzę z podstawowych zasad ruchu drogowego. Byliśmy już w trzech placówkach, a zamierzamy gościć we wszystkich szkołach i przedszkolach na terenie gminy miejskiej Świdnik.

Realizowanie tego programu to wspólny pomysł Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych UM w Świdniku oraz Straży Miejskiej w Świdniku. Specjalny zestaw „Autochodzik” został zakupiony jeszcze pod koniec ubiegłego roku, a pieniądze na ten cel przekazał UM w Świdniku.

Szkolenie w formie zabawy realizowane jest w ramach szerokiego programu „Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka”, który realizuje Straż Miejska w Świdniku. Gościliśmy już u dzieci w Szkole Podstawowej nr 7, w Przedszkolach nr 2 i 3 o obecnie jesteśmy z wizytą w przedszkolu nr 5. Realizacja tego programu to też świetna okazja, by dzieci poznały pracę strażników miejskich i przekonały się, że każdy strażnik jest ich przyjacielem, na którego pomoc mogą zawsze liczyć. Szkolenie polega na aktywnym udziale dzieci, które poznają i uczą się nie tylko odgłosów ulicy ale też biorą udziału w ruchu na drodze. Przez chwilę każdy z nich może zostać kierowcą radiowozu straży miejskiej, straży pożarnej lub innego pojazdu. Przy jakim świetle możemy wejść na przejście dla pieszych, kiedy samochód ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszym? Te wszystkie elementy poznają praktycznie podczas wspólnej zabawy na rozłożonych matach, które symulują jezdnię ze znakami drogowymi i sygnalizacją świetlną. Wspólna zabawa przynosi dużo radości dzieciom, a przy okazji utrwala podstawowe zasady bezpiecznych zachowań na drodze.