Stopniały śnieg odsłania zaniedbania właścicieli psów.

„Podczas miłych z psem wycieczek, to co zrobi, weź w woreczek” – woreczki o takiej treści zafundował Urząd Miejski w Świdniku, właścicielom czworonogów jeszcze w ubiegłym roku. Pamiętajmy o tym zwłaszcza teraz, gdy po stopnieniu śniegu w wielu miejscach uwidoczniły się nieprzyjemne nieczystości.

Zwracamy się do wszystkich właścicieli psów by zadbali o czystość naszego miasta. Stopniały śnieg ukazuje nam niestety, że nie wszyscy potrafimy dbać o czystość i higienę w miejscach, gdzie wybieramy się na spacery wraz ze swoim czworonogiem. Przypominamy, że UM w Świdniku zakupił pojemniki na psie odchody, a na terenie miasta umieścił 40 specjalnych pojemników na psie odchody. Pojemniki można otrzymać bezpłatnie w gabinetach weterynaryjnych na terenie miasta w budynku Urzędu Miejskiego w Świdniku przy ul. Wyszyńskiego, czy Straży Miejskiej przy ul. Hallera 9, a także od strażników patrolujących miasto radiowozem.

Przypominamy, że na terenie miasta Świdnik każdy pies ma obowiązek posiadania obroży, a w przypadku ras uznawanych za agresywne także kaganiec. Prowadzenie psa w miejscach ogólnodostępnych jest dozwolone na smyczy, a w przypadku ras uznawanych za agresywne na smyczy i w kagańcu. Każdy właściciel psa ma też obowiązek zabezpieczenia tak swojej nieruchomości by pies nie zdołał jej samowolnie opuścić. Nieprzestrzeganie powyższych zasad może nas narazić na odpowiedzialność na wykroczenie. Z kolei doprowadzenie do takiej sytuacji, gdy nasz pies pogryzie przypadkową osobę może doprowadzić do odpowiedzialności karnej, która będzie zależała od stopnia uszkodzeń ciała. Przypominamy o obowiązkowym szczepieniu przeciwko wściekliźnie.